Kerecsényi Petra (@testemben.onazonosan) idegrendszer kiegyensúlyozó, szorongásoldó gyakorlataival nők százainak segít a stressz szintet helyreállítani, befelé fordulni és akár megtalálni az elveszett nőiességet.
Mi a különbség a jóga és szomatikus jóga között?
A szoma jelentése test. Tulajdonképpen a testen keresztül érünk el egy más idegrendszeri állapotot. A jógánál azt is figyelembe kell venni, hogy hogyan néz ki az a bizonyos ászana, helyes-e a testtartás, de itt csak befelé figyelünk. Becsukod a szemed és csakis azzal foglalkozol, hogy ez a gyakorlat hogyan esik épp itt és most. Azt gondolom, hogy ezek a mozdulatok arra is nagyon jók, hogy megtudjuk milyen testi érzeteink vannak. A mindennapi élet annyira széthúz minket, hogy muszáj egy kicsit tudatosnak lennünk és befelé figyelnünk. A gyerekekre visszatérve: jó példa ha a szülők magukra is figyelnek és nem viszi el őket a rengeteg teendő. Talán így a gyerek is korán megérti, beépül a mindennapokba és részt tud venni a szomatikus feladatokban, amit az élete során bármikor elővehet, hogy kiegyensúlyozza az idegrendszerét. A szomatikus gyakorlatok kivezetik a feszültséget a testből, segítenek megnyugtatni az elmét, ezáltal a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, a kortizol szint csökken, a testi tünetek elmúlnak.
Milyen tünetekre hatásosak a gyakorlatok?
Stresszoldásban nagyon hatásos. De a legjobb az lenne, ha egyáltalán észrevennék, hogy stresszesek vagyunk. Sokaknak ez is problémát okoz… Ha ott meg tudjuk állítani és visszahúzni magunkat a középpontba, netán elvégezni pár percben a gyakorlatokat, az igazán hatásos lenne.
Sokaktól hallom vissza – többek között nálam is ez volt a probléma -, hogy az anyaság után szorongásos tüneteik lettek. A szorongás mindenkinél más formában jelentkezhet és ezek a tünetek amikre hatásos lehet egy-egy rendszeresen elvégzett szomatikus gyakorlat sor. A visszajelzések alapján a következő tünetek esetében lehetnek eredményesek: állkapocs szorítás, nehéz légzés, mellkas szorítás, torokszorítás, hangulatingadozások, alvási gondok, hasi hízás, bőrproblémák, hormonproblémák, állandó kimerültség.
Kiknek ajánlod a gyakorlatokat? Milyen korosztálynak?
Bárki számára elvégezhetőek, nagyon egyszerűek ezek a gyakorlatok. Ajánlom gyerekeknek, várandósoknak, idősebbeknek is, vagy azoknak akik mozgásukban korlátozva vannak.
A premenopauza időszakában lévő hölgyeknek is segítség lehet hiszen egy új életszakaszba lépés vagy a hormonális változás okozhat hangulatingadozás, aminek a legjobb ellenszere az elcsendesedés, befelé figyelés.
Mi az eredeti szakmád? Hogy kerültél kapcsolatba a jóga ezen ágával?
Jóga oktató vagyok, de inkább a női jóga felé húz a szívem. Amikor anyává váltam éreztem, hogy szükségem lenne egy hasonló de rövidebb mozgásra, ami igaz, hogy pár perc de mégis hatékony. Egy amerikai hölgy foglalkozott a szomatikus gyakorlatokkal és elvégeztem a kurzusát kb. két éve. Eredetileg közlekedés mérnök az eredeti diplomám, amit egy multiban hasznosítottam. Nagyon kemény csaj voltam, a nőiességemet kerestem, lágyságra vágytam és így lettem jóga, női jóga oktató, női kör vezető.
A női kör vezető mit takar?
Ez egy 3-4 órás kapcsolódás nőknek, nőkkel. Letesszük a mindennapi terheinket, lenyugtatjuk az idegrendszert egy biztonságos, elfogadó környezetben, ahol senki nem ítélkezik. Nem baj ha nem jó a hangulatom, nem a kéretlen tanácsokat fogom megkapni, hanem csak ott vannak velem a nőtársaim és megtartanak. Relaxálunk, tesfókuszos gyakorlatokat, páros gyakorlatokat végzünk. Itt mindenki olyan amilyen szeretne lenni, elfogadjuk. Sokaknak nagyon nagy problémája ez az állandó megfelelési kényszer…
Az anyává válásban is segíthetnek a gyakorlatok?
A női jóga legtöbb eleme a női szervek területét mozgatja, stimulálja. Sokszor már az jótékony hatású, hogy ezeket a szerveket energetizáljuk. A mindennapi életünk során semmiféle fókusz nincs ezeken a területeken. És persze mindennek van lelki háttere, próbálom kideríteni ezeket coach-ként is. A munkám során van jó pár tünet ami kirajzolódik általánosságban, először ezeket tárjuk fel, de persze mindenki egyedi eset.
A nők akkor jönnek hozzám, amikor tudatosul bennük, hogy a várandósság nem pusztán abból áll hogy orvostól orvosig járunk a kötelező vizsgálatok miatt. Az anyaságra lelkileg is fel kell készülni, ebben is tudok segíteni. Nagyon jók a visszajelzések, de annak is örülök, ha csak közelebb kerül valaki magához, mert így ennek a családra, barátokra is hatása lesz.
Mit tanácsolsz azoknak akik nem tudják hogyan is kezdjenek hozzá a tudatosabb élethez?
Van pár apró dolog, amit bárki meg tud tenni, például: ne igyunk éhgyomorra kávét, aludjon minimum 7 órát, lefekvés előtt ne pörgessük a social médiát vagy egyáltalán ne telefonozzunk. De ha tovább megyek akkor azt javasolnám, hogy töltsünk el egy órát naponta a szabadban vagy sportoljunk rendszeresen és táplálkozzunk egészségesen! Ezek minimális változások, de ha betartjuk, akkor jót teszünk az idegrendszerünknek és a testünk is meg fogja hálálni!
Ezek a cikkeink is érdekelhetnek:
Az egészséget sokkal könnyebb megőrizni, mint utólag helyreállítani…
A gyógyulásban nagy segítségünkre lehet, ha pozitívan látjuk az életet!