Élményeket adunk.

Légy felelős állattartó!

0 93

Gyerekkoromban mindig volt valamilyen állatom, de valójában “kutyapárti” voltam világ életemben. Örültem volna ha ezt az érzést átadhatom a gyerekeimnek, de úgy döntöttünk a férjemmel, hogy – mivel a harmadik emeleten lakunk – nem lesz kutya. Mi úgy gondoljuk már felnőtt fejjel: ha nincs kert, nincs kutya sem.

Lett viszont nyúl, hal, teknős – egy kis állatkert. A halakkal, teknőssel aztán tényleg semmi probléma nem volt, de a nyúl kérdéses volt számomra. Egy kecskeméti hölgynél találtuk meg a nekünk való lógófülű kosorrú nyuszit. Ismert volt az anyukàja és apukàja, így elkerültük a beltenyészetet ami különböző betegségekhez és az állat rövid életéhez vezethez. Most már eltelt lassan 5 év és Bütyök (a nyúl) családtag, persze amikor vedlik, akkor a fèrjem szerint nem az és nem írom le mit csinálna vele…

Tudtad, hogy örökbe is fogadhatsz nyulat?

Mi nem tudtuk még 5 évvel ezelőtt, hogy létezik egy szervezet ahol – a kutyákhoz, macskákhoz hasonlóan – nyuszikat mentenek meg. Az Első Nyúlmentő Alapítvány mentett nyulak rehabilitációjával és örökbeadással is foglalkozik. A nyuszik örökbefogadásukig az alapítvàny tagjainál, valamint ideiglenes gazdiknál élnek. 

A talált, utcára kidobott állatok először orvosi vizsgálaton esnek át: kapnak oltást, parazita ellenes kezelést, és az ivartalanításra is sor kerül amint lehetséges. Az ivartalanítás egészségügyi előnyei mellett a próbatársításra is lehetőség van (meglévő nyuszival való összeszoktatása), így a nyuszik könnyebben gazdisodhatnak. Mivel ők is társas lények, ezért csak előnyökkel járhat, mind a gazdira, mind a nyuszikra nézve a páros tartás.

Ne ajándékozz élő nyuszit húsvétra!

Ezt a figyelemfelkeltő mondatot sok helyen láthatjuk, az alapítvány felületein is mindenhol olvashatjuk, de ha mégis a nyúl mellett döntötök akkor azt bizony át kell gondolni, megbeszélni a családdal, és persze a hozzáértő szakemberrel, tehát legyél felelős állattartó!

Gyorstalpaló, hogy biztosan felelős nyuszi tartó legyèl!

– széna és víz mindig legyen elérhető az állat számára;

– jó minőségű pelletàlt tápra van szüksége;

– magokra, csokira, kenyérre egyáltalán nincs szüksége;

– zöldség/gyümölcs óvatosan adj, tájèkozódj előtte; inkább csak fűszernövényekkel etesd;

– legalább 120 cm hosszú ketrecben tartsd;

– legyen vécéje, mert az állat szobatisztaságra tanítható;

– későbbiekben évenkénti oltásra és az ivartalanításra is szükség lesz;

– figyelj, honnan szerzel nyuszit, nehogy 3-4 hetes babát vigyél haza, mert azzal még sok-sok teendőd lenne!

nyúlmentés

Bütyök, a nyúl

Szerencsések vagyunk, mert a kezdetekkor igaz rágott és néha pisilt egyet a nem megfelelő helyre, de már rég nem történt ilyen baleset. Ha kiengedjük a ketrecéből, keres valami helyet ahol egész nap feküdhet, ami lehetőleg hűvös és sötét legyen. Szénát eszik és nyúl tápot, ha rendesen takarítjuk akkor alig érezhető a szaga. Szereti ha a simogatjuk, kivéve ha épp rossz napja van, akkor bebújik a házába, önálló akarattal rendelkezik. Nyaranta, ha megyünk a Balatonra, visszük magunkkal: rohangàl a kertben és “lenyírja” a füvet, a pitypangot, a százszorszépet. Jó döntés volt őt választani háziállatunknak.

Ez a cikkünk is érdekelhet: 

Természetes tojásfestékek – amiket a kamrádban is megtalálsz